Najmłodsi informatycy Technikum poznali Potęgę Informatyki
Dnia 11 grudnia uczniowie klas 1TI i 1IT wraz z opiekunami wzięli udział w widowisku multimedialnym Potęga Informatyki organizowanym przez Wyższą Szkołę Biznesu - National-Louis University w Nowym Sączu. Tegoroczne tematy to:
Wystąpienia prelegentów odbywały się w towarzystwie muzyki, robotów, animacji, filmów, laserów i efektów świetlnych - a wszystko po to, by każdy uczestnik poczuł Potęgę Informatyki!
I etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy O Krajach Niemieckiego Obszaru Językowego „Turbolandeskunde”, którego pomysłodawcą jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego (PSNJN) już za nami. Zainteresowanie konkursem w naszej szkole przerosło oczekiwania jego organizatorów . Aż 19 trzyosobowych drużyn z klas licealnych zmierzyło się 6 grudnia z testem wiedzy na temat Szwajcarii. Pytania o różnym stopniu trudności dotyczyły szerokiej wiedzy na temat tego kraju, jego symboli narodowych, historii, kultury, geografii i gospodarki. Nie zabrakło również ciekawostek związanych z zabytkami, tradycyjnymi potrawami narodowymi , zwyczajami oraz znanymi postaciami z literatury, muzyki oraz sportu.
We wtorek 03.12.2019r. klasa 1AT wybrała się wraz z wychowawcą p. Dorotą Dudą oraz p. Aleksandrą Bujak na nietypową lekcję języka polskiego. Odbyła się ona w przepięknym Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej w Krakowie. Wśród średniowiecznych obrazów, rzeźb oraz innych rekwizytów z epoki uczniowie najpierw wysłuchali wykładu pracownika Muzeum na temat średniowiecznych wzorców osobowych, a następnie zostali podzieleni na grupy. Otrzymali fragmenty „Pieśni o Rolandzie”, na podstawie których mieli scharakteryzować średniowiecznego rycerza, a potem w oparciu o fragmenty tekstów odszukiwali na obrazach przedstawienia poszczególnych świętych lub scen z ich życia. Musieli odnaleźć sceny ze św. Marcinem, Mikołajem z Miry, Janem Ewangelistą oraz Stanisławem ze Szczepanowa.
Po sacrum musi być i profanum… . Po zakończeniu lekcji uczniowie wraz z opiekunami udali się do Bonarki, a tam na film pt.: „Jak poślubić milionera”, który został wybrany zamiast Mikołajek klasowych. Po jego projekcji wszyscy wrócili do Brzeska.
Dnia 5 grudnia 2019 roku, ZSP Nr1 gościło znanego dziennikarza, historyka, felietonistę i publicystę - p. Tadeusza Płużańskiego. Opowiedział on historię rotmistrza Witolda Pileckiego, nawiązując do jego osobistych przeżyć, jako więźnia obozu koncentracyjnego Aushwitz. Uczniowie mieli okazję poznać życie osobiste ojca Tadeusza Płużańskiego, który walczył u boku Witolda Pileckiego o wolność naszego narodu, za co został skazany na dożywotnie uwięzienie pod nadzorem Armii Czerwonej.
W kolejnej części spotkania nasz gość opowiadał o zawodzie dziennikarza, streścił swoje obszerne doświadczenie i opowiedział kilka zabawnych anegdot, związanych z życiem codziennym reportera. Pan Tadeusz Płużański chętnie odpowiedział również na zadawane przez młodzież naszej szkoły pytania.
Dla uczniów klas humanistycznych o profilu dziennikarskim była to fantastyczna okazja do poznania życia dziennikarza po „drugiej stronie kamery” oraz usłyszenia ważnych rad, związanych z pracą reportera.
Spotkanie zakończyło się gromkimi brawami ze strony zadowolonej publiczności oraz wyrazami chęci ponownego uczestniczenia w wykładzie pana Tadeusza Płużańskiego.
Zabytkomania, to konkurs skierowany do miłośników sztuki filmowej oraz historii, którzy poprzez swoje prace chcą pokazywać i popularyzować dorobek materialny oraz duchowy poprzednich pokoleń.
Hasłem tegorocznej V edycji konkursu Zabytkomania była „Droga do wolności”. Twórcy filmów zostali zaproszeni do uchwycenia i przedstawienia idei drogi Polaków do odzyskania niepodległości w 1918 roku oraz budowania tożsamości narodowej.
ZSP Nr1 reprezentowały uczennice klas humanistycznych:
Ostatnie miesiące są przepełnione małymi drużynowymi inicjacjami. Taki czas występuje naturalnie podczas tworzenia nowych jednostek tego typu. Jednym z rytuałów przejścia okazała się zbiórka trwająca w nocy z 29 na 30 listopada. O godzinie 17 rozpoczęliśmy spotkanie apelem, następnie wspólnie wykonaliśmy ciekawy element inwentarza- bransoletki survivalowe. Do korowodu nowości dołączyła także gra terenowa oparta na historii o nocy św. Bartłomieja. Patrole wcieliły się w hugenotów walczących o przetrwanie, ufać mogli tylko sobie, choć nawet to nie dawało gwarancji na przeżycie. Myślę, że elementy takie jak kolacja można w tym barwnym opisie pominąć (mimo, że też mają specyficzny charakter i dla osób niezrzeszonych mogłyby być niemniej interesujące). Wiele znaczyła wspólna rozmowa objaśniająca motywy gry i całokształt przebiegu nocy św. Bartłomieja. Właśnie w tym momencie zbiórka przyjmuje charakter bardzo obrzędowy i od luźnej niewinnej rozmowy przechodzimy do rzeczy podniosłych. Docieramy na cmentarz wojenny, gdzie druhny i druhowie zostają uhonorowani stopniami, pagonami wędrowniczymi, a niektórzy nawet poprzez złożenie przyrzeczenia wkraczają na drogę dożywotniej służby. Po tym wszystkim następuje czas na śpiew podczas świeczowiska i zawiązanie kręgu. Sobota przebiega burzliwie, poranek rozpoczynamy zaprawą, aby następnie spróbować swoich sił poprzez strzelanie z łuku, azymut, parokroki, czy rozstawienie namiotu z pałatek.
I jak tu nie pokochać tych ludzi, tego czasu spędzonego wspólnie oraz poszerzania horyzontów? Nie wiem, Ty mi powiedz.
Projekt: Gabriela Aleksiewicz